Kaynarca İmar Durumu Sorgulama
Kaynarca ilçesinde son 180 günde 1.143 arsa ve arazi, 18 konut ve iş yeri ilanı izlendi; arsa ilan medyanında Sakarya ilindeki 16 ilçe içinde pahalıdan ucuza 11. sırada. 2025 yılında 127.377 m² yapı ruhsatı verildi; Sakarya ilindeki 16 ilçe içinde 8. sırada. Temmuz 2026 itibarıyla son 12 ayda 435 konut satıldı; önceki 12 aya göre %7,1 artış. 2025 yılında 2.508 tapu devri gerçekleşti; önceki yıla göre %1,7 artış. Nüfus 25.440, Sakarya ilindeki 16 ilçe içinde 12. sırada; medyan yaş 39,2.
Kaynarca ilçesinde arsa ve konut m² fiyatları
Arsa değeri imar sınıfına göre ayrışır; konut imarlı parsel ile tarla aynı ilçede farklı fiyat rejimindedir. Radar her sınıfı ayrı ölçer. Arsa ilan medyanında Kaynarca, Sakarya ilindeki 16 ilçe içinde pahalıdan ucuza 11. sırada. Daire ilan medyanında 6. sırada.
| İmar sınıfı | İzlenen ilan | Alt çeyrek ₺/m² | Medyan ₺/m² | Üst çeyrek ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Konut imarlı arsa | 68 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Villa imarlı arsa | 9 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Arsa (imar sınıfı belirtilmemiş) | 915 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Tarla | 133 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Bağ ve bahçe | 18 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Daire | 6 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Villa ve müstakil ev | 7 | •••••• | •••••• | •••••• |
| İş yeri | 5 | •••••• | •••••• | •••••• |
Kaynarca ilçesinin ₺/m² değerleri ArkiFit Radar'da. İmar sınıfına göre alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek; parselinize en yakın emsaller mesafesiyle; fiyatın altında kalan ilanlar. Radar'da fiyatları aç → | ||||
Satılık ilanlar, son 180 gün. Aynı ilan bir kez sayılır, uç değerler ayıklanır. Veri tarihi 17 Ekim 2026.
Kaynarca mahallelerinde izlenen ilanlar
| Mahalle | Nüfus | Arsa ilanı | Daire ilanı | Medyan ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Orta | 3.055 | 9 | yetersiz | •••••• |
| Konak | 2.424 | 14 | 3 | •••••• |
| Büyükyanık | 1.610 | 44 | yetersiz | •••••• |
| Merkez | 1.462 | 13 | yetersiz | •••••• |
| Hatipler | 1.399 | 25 | yetersiz | •••••• |
| Topçu | 1.081 | 43 | yetersiz | •••••• |
| Karaçalı | 981 | 26 | yetersiz | •••••• |
| Turnalı | 954 | 24 | yetersiz | •••••• |
| Yeşilova | 836 | 22 | yetersiz | •••••• |
| Birlik | 782 | 33 | yetersiz | •••••• |
Son 180 günde izlenen ilan sayısı. Arsa sütunu konut, villa, ticari imarlı ve sınıfı belirtilmemiş arsaları birleştirir; tarla ve bağ bahçe dahil değildir. Mahalle medyanları Radar'da. Nüfus: TÜİK ADNKS.
Kaynarca ilçesinde inşaat, satış ve nüfus
- Yapı ruhsatı 2025
- 127.377 m²
- Sakarya ilinde 16 ilçe içinde 8.
- Ruhsatta konut payı
- %52,6
- son üç yıl, alan ağırlıklı
- Konut satışı, 12 ay
- 435
- önceki 12 aya göre %7,1 artış
- Tapu devri 2025
- 2.508
- önceki yıla göre %1,7 artış
- Nüfus 2025
- 25.440
- 2020-2025 yıllık %1 artış
- Medyan yaş
- 39,2
- 973 ilçe içinde 539. en yüksek
Yapı ruhsatı ve konut satışı: TÜİK. Tapu devri: TKGM. Nüfus ve yaş: TÜİK ADNKS.
Kaynarca ilçesindeki parselinizin ada ve parsel numarasını girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri onaylı imar planından okunur, taban alanı, toplam inşaat alanı ve kat adedi hesaplanır.
Kaynarca Parsel Sorgula →Sıkça Sorulan Sorular
Kaynarca ilçesinde arsa m² fiyatı ne kadar?
Arsa fiyatı imar sınıfına göre ayrışır. Kaynarca ilçesinde son 180 günde izlenen ilanlar: 68 konut imarlı arsa, 9 villa imarlı arsa, 915 arsa (imar sınıfı belirtilmemiş), 133 tarla, 18 bağ ve bahçe. Arsa ilan medyanına göre Sakarya ilindeki 16 ilçe içinde pahalıdan ucuza 11. sırada. Her sınıfın alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek ₺/m² değerleri ile en yakın emsaller ArkiFit Radar'da yer alır. Veri tarihi 17 Ekim 2026.
Kaynarca ilçesinde ne kadar inşaat ruhsatı veriliyor?
TÜİK yapı izin istatistiklerine göre 2025 yılında Sakarya Kaynarca ilçesinde 127.377 m² yapı ruhsatı verildi. Son üç yılın ruhsat alanının %52,6 kadarı konut.
Kaynarca imar durumu nasıl sorgulanır?
ArkiFit'te ada-parsel bilgisini girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; Kaynarca için onaylı imar planından TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri otomatik gelir. Ruhsat başvurusunda belediyeden alacağınız resmî belge esastır.
Kaynarca sınırlarında arsama kaç kat, kaç m² bina yapabilirim?
Bu, parselinizin imar planındaki TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafelerine bağlıdır. ArkiFit bu değerlerden taban alanını, toplam inşaat alanını, kat adedini, bağımsız bölüm ve otopark ihtiyacını deterministik motorlarla hesaplar; sonuç ön fizibilite niteliğindedir.
Sorgu sonucu resmî imar durumu belgesi yerine geçer mi?
Hayır. Tüm çıktılar bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Ruhsat ve kesin proje kararları için Kaynarca Belediyesi'nden alınacak resmî imar durum belgesi ve onaylı plan esastır.
Sakarya ilçeleri
İlgili rehberler
Tüm çıktılar bilgi amaçlıdır, yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin sonuç için onaylı proje ve güncel mevzuat esastır.