Çan İmar Durumu Sorgulama
Çan ilçesinde son 180 günde 632 arsa ve arazi ilanı izlendi; arsa ilan medyanında Çanakkale ilindeki 12 ilçe içinde pahalıdan ucuza 10. sırada. 2025 yılında 72.170 m² yapı ruhsatı verildi; Çanakkale ilindeki 12 ilçe içinde 7. sırada. Haziran 2026 itibarıyla son 12 ayda 530 konut satıldı; önceki 12 aya göre %38,4 artış. 2025 yılında 1.970 tapu devri gerçekleşti; önceki yıla göre %17,6 düşüş. Nüfus 46.612, Çanakkale ilindeki 12 ilçe içinde 3. sırada; medyan yaş 43,9.
Çan ilçesinde arsa ve konut m² fiyatları
Arsa değeri imar sınıfına göre ayrışır; konut imarlı parsel ile tarla aynı ilçede farklı fiyat rejimindedir. Radar her sınıfı ayrı ölçer. Arsa ilan medyanında Çan, Çanakkale ilindeki 12 ilçe içinde pahalıdan ucuza 10. sırada.
| İmar sınıfı | İzlenen ilan | Alt çeyrek ₺/m² | Medyan ₺/m² | Üst çeyrek ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Konut imarlı arsa | 18 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Villa imarlı arsa | 5 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Arsa (imar sınıfı belirtilmemiş) | 558 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Tarla | 51 | •••••• | •••••• | •••••• |
Çan ilçesinin ₺/m² değerleri ArkiFit Radar'da. İmar sınıfına göre alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek; parselinize en yakın emsaller mesafesiyle; fiyatın altında kalan ilanlar. Radar'da fiyatları aç → | ||||
Satılık ilanlar, son 180 gün. Aynı ilan bir kez sayılır, uç değerler ayıklanır. Veri tarihi 16 Ekim 2026.
Çan mahallelerinde izlenen ilanlar
| Mahalle | Nüfus | Arsa ilanı | Daire ilanı | Medyan ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Karşıyaka | 9.905 | 13 | yetersiz | •••••• |
| İstiklal | 5.861 | 15 | yetersiz | •••••• |
| Atatürk | 3.099 | 6 | yetersiz | •••••• |
| Fatih | 3.022 | 6 | yetersiz | •••••• |
| Osmanefendi | 1.732 | 13 | yetersiz | •••••• |
Son 180 günde izlenen ilan sayısı. Arsa sütunu konut, villa, ticari imarlı ve sınıfı belirtilmemiş arsaları birleştirir; tarla ve bağ bahçe dahil değildir. Mahalle medyanları Radar'da. Nüfus: TÜİK ADNKS.
Çan ilçesinde inşaat, satış ve nüfus
- Yapı ruhsatı 2025
- 72.170 m²
- Çanakkale ilinde 12 ilçe içinde 7.
- Ruhsatta konut payı
- %53,7
- son üç yıl, alan ağırlıklı
- Konut satışı, 12 ay
- 530
- önceki 12 aya göre %38,4 artış
- Tapu devri 2025
- 1.970
- önceki yıla göre %17,6 düşüş
- Nüfus 2025
- 46.612
- 2020-2025 yıllık %0,7 düşüş
- Medyan yaş
- 43,9
- 973 ilçe içinde 347. en yüksek
Yapı ruhsatı ve konut satışı: TÜİK. Tapu devri: TKGM. Nüfus ve yaş: TÜİK ADNKS.
Çan ilçesinde satıştaki taşınmazlar
2İcra ve ortaklığın giderilmesi (izale-i şüyu) satışları. Muhammen bedel, ihaleye esas kıymet takdiridir.
- İzale-i şüyuSöğütalan, 133/11.784.736 ₺ · ihale 26 Ekim 2026 · ilan.gov.tr
- İzale-i şüyu150/714.203.605 ₺ · ihale 10 Kasım 2026 · ilan.gov.tr
Çan ilçesini sürekli izlemek ister misiniz?
Radar Çanakkale genelindeki plan askılarını, belediye meclis kararlarını ve satış ilanlarını günlük tarar. Bölge, mahalle ve parsel düzeyinde analiz çıkarır: gelişim aksları, yapılaşma açığı, emsal fiyat hareketi.
Radar'da aç →Çan ilçesindeki parselinizin ada ve parsel numarasını girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri onaylı imar planından okunur, taban alanı, toplam inşaat alanı ve kat adedi hesaplanır.
Çan Parsel Sorgula →Sıkça Sorulan Sorular
Çan ilçesinde arsa m² fiyatı ne kadar?
Arsa fiyatı imar sınıfına göre ayrışır. Çan ilçesinde son 180 günde izlenen ilanlar: 18 konut imarlı arsa, 5 villa imarlı arsa, 558 arsa (imar sınıfı belirtilmemiş), 51 tarla. Arsa ilan medyanına göre Çanakkale ilindeki 12 ilçe içinde pahalıdan ucuza 10. sırada. Her sınıfın alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek ₺/m² değerleri ile en yakın emsaller ArkiFit Radar'da yer alır. Veri tarihi 16 Ekim 2026.
Çan ilçesinde ne kadar inşaat ruhsatı veriliyor?
TÜİK yapı izin istatistiklerine göre 2025 yılında Çanakkale Çan ilçesinde 72.170 m² yapı ruhsatı verildi. Son üç yılın ruhsat alanının %53,7 kadarı konut.
Çan imar durumu nasıl sorgulanır?
ArkiFit'te ada-parsel bilgisini girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; Çan için onaylı imar planından TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri otomatik gelir. Ruhsat başvurusunda belediyeden alacağınız resmî belge esastır.
Çan sınırlarında arsama kaç kat, kaç m² bina yapabilirim?
Bu, parselinizin imar planındaki TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafelerine bağlıdır. ArkiFit bu değerlerden taban alanını, toplam inşaat alanını, kat adedini, bağımsız bölüm ve otopark ihtiyacını deterministik motorlarla hesaplar; sonuç ön fizibilite niteliğindedir.
Sorgu sonucu resmî imar durumu belgesi yerine geçer mi?
Hayır. Tüm çıktılar bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Ruhsat ve kesin proje kararları için Çan Belediyesi'nden alınacak resmî imar durum belgesi ve onaylı plan esastır.
Çanakkale ilçeleri
İlgili rehberler
Tüm çıktılar bilgi amaçlıdır, yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin sonuç için onaylı proje ve güncel mevzuat esastır.