Maçka İmar Durumu Sorgulama
Maçka ilçesinde son 180 günde 172 arsa ve arazi ilanı izlendi; arsa ilan medyanında Trabzon ilindeki 16 ilçe içinde pahalıdan ucuza 12. sırada. 2025 yılında 18.256 m² yapı ruhsatı verildi; Trabzon ilindeki 18 ilçe içinde 11. sırada. Haziran 2026 itibarıyla son 12 ayda 227 konut satıldı; önceki 12 aya göre %23,4 artış. 2025 yılında 1.130 tapu devri gerçekleşti; önceki yıla göre %0,4 artış. Nüfus 24.931, Trabzon ilindeki 18 ilçe içinde 9. sırada; medyan yaş 48,4.
Maçka ilçesinde arsa ve konut m² fiyatları
Arsa değeri imar sınıfına göre ayrışır; konut imarlı parsel ile tarla aynı ilçede farklı fiyat rejimindedir. Radar her sınıfı ayrı ölçer. Arsa ilan medyanında Maçka, Trabzon ilindeki 16 ilçe içinde pahalıdan ucuza 12. sırada.
| İmar sınıfı | İzlenen ilan | Alt çeyrek ₺/m² | Medyan ₺/m² | Üst çeyrek ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Villa imarlı arsa | 7 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Arsa (imar sınıfı belirtilmemiş) | 147 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Tarla | 8 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Bağ ve bahçe | 10 | •••••• | •••••• | •••••• |
Maçka ilçesinin ₺/m² değerleri ArkiFit Radar'da. İmar sınıfına göre alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek; parselinize en yakın emsaller mesafesiyle; fiyatın altında kalan ilanlar. Radar'da fiyatları aç → | ||||
Satılık ilanlar, son 180 gün. Aynı ilan bir kez sayılır, uç değerler ayıklanır. Veri tarihi 16 Ekim 2026.
Maçka mahallelerinde izlenen ilanlar
| Mahalle | Nüfus | Arsa ilanı | Daire ilanı | Medyan ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Esiroğlu | 1.797 | 12 | yetersiz | •••••• |
| Öğütlü | 1.043 | 10 | yetersiz | •••••• |
| Merkez | 729 | 4 | yetersiz | •••••• |
| Bahçekaya | 707 | 3 | yetersiz | •••••• |
| Armağan | 666 | 12 | yetersiz | •••••• |
| Ocaklı | 625 | 7 | yetersiz | •••••• |
| Yazlık | 598 | 6 | yetersiz | •••••• |
| Günay | 499 | 13 | yetersiz | •••••• |
| Mataracı | 499 | 9 | yetersiz | •••••• |
| Kaynarca | 423 | 3 | yetersiz | •••••• |
Son 180 günde izlenen ilan sayısı. Arsa sütunu konut, villa, ticari imarlı ve sınıfı belirtilmemiş arsaları birleştirir; tarla ve bağ bahçe dahil değildir. Mahalle medyanları Radar'da. Nüfus: TÜİK ADNKS.
Maçka ilçesinde inşaat, satış ve nüfus
- Yapı ruhsatı 2025
- 18.256 m²
- Trabzon ilinde 18 ilçe içinde 11.
- Ruhsatta konut payı
- %47,7
- son üç yıl, alan ağırlıklı
- Konut satışı, 12 ay
- 227
- önceki 12 aya göre %23,4 artış
- Tapu devri 2025
- 1.130
- önceki yıla göre %0,4 artış
- Nüfus 2025
- 24.931
- 2020-2025 yıllık %0 artış
- Medyan yaş
- 48,4
- 973 ilçe içinde 208. en yüksek
Yapı ruhsatı ve konut satışı: TÜİK. Tapu devri: TKGM. Nüfus ve yaş: TÜİK ADNKS.
Maçka ilçesinde satıştaki taşınmazlar
2İcra ve ortaklığın giderilmesi (izale-i şüyu) satışları. Muhammen bedel, ihaleye esas kıymet takdiridir.
- İzale-i şüyuYukarıköy, 115/2115.700.908 ₺ · ihale 19 Ekim 2026 · ilan.gov.tr
- İzale-i şüyuGünay, 131/12.290.795 ₺ · ihale 25 Kasım 2026 · ilan.gov.tr
Maçka ilçesini sürekli izlemek ister misiniz?
Radar Trabzon genelindeki plan askılarını, belediye meclis kararlarını ve satış ilanlarını günlük tarar. Bölge, mahalle ve parsel düzeyinde analiz çıkarır: gelişim aksları, yapılaşma açığı, emsal fiyat hareketi.
Radar'da aç →Maçka ilçesindeki parselinizin ada ve parsel numarasını girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri onaylı imar planından okunur, taban alanı, toplam inşaat alanı ve kat adedi hesaplanır.
Maçka Parsel Sorgula →Sıkça Sorulan Sorular
Maçka ilçesinde arsa m² fiyatı ne kadar?
Arsa fiyatı imar sınıfına göre ayrışır. Maçka ilçesinde son 180 günde izlenen ilanlar: 7 villa imarlı arsa, 147 arsa (imar sınıfı belirtilmemiş), 8 tarla, 10 bağ ve bahçe. Arsa ilan medyanına göre Trabzon ilindeki 16 ilçe içinde pahalıdan ucuza 12. sırada. Her sınıfın alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek ₺/m² değerleri ile en yakın emsaller ArkiFit Radar'da yer alır. Veri tarihi 16 Ekim 2026.
Maçka ilçesinde ne kadar inşaat ruhsatı veriliyor?
TÜİK yapı izin istatistiklerine göre 2025 yılında Trabzon Maçka ilçesinde 18.256 m² yapı ruhsatı verildi. Son üç yılın ruhsat alanının %47,7 kadarı konut.
Maçka imar durumu nasıl sorgulanır?
ArkiFit'te ada-parsel bilgisini girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; Maçka için onaylı imar planından TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri otomatik gelir. Ruhsat başvurusunda belediyeden alacağınız resmî belge esastır.
Maçka sınırlarında arsama kaç kat, kaç m² bina yapabilirim?
Bu, parselinizin imar planındaki TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafelerine bağlıdır. ArkiFit bu değerlerden taban alanını, toplam inşaat alanını, kat adedini, bağımsız bölüm ve otopark ihtiyacını deterministik motorlarla hesaplar; sonuç ön fizibilite niteliğindedir.
Sorgu sonucu resmî imar durumu belgesi yerine geçer mi?
Hayır. Tüm çıktılar bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Ruhsat ve kesin proje kararları için Maçka Belediyesi'nden alınacak resmî imar durum belgesi ve onaylı plan esastır.
Trabzon ilçeleri
İlgili rehberler
Tüm çıktılar bilgi amaçlıdır, yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin sonuç için onaylı proje ve güncel mevzuat esastır.