Tuşba İmar Durumu Sorgulama
Tuşba ilçesinde son 180 günde 421 arsa ve arazi, 16 konut ve iş yeri ilanı izlendi; arsa ilan medyanında Van ilindeki 9 ilçe içinde pahalıdan ucuza 5. sırada. 2025 yılında 89.602 m² yapı ruhsatı verildi; Van ilindeki 13 ilçe içinde 4. sırada. Haziran 2026 itibarıyla son 12 ayda 756 konut satıldı; önceki 12 aya göre %17,6 düşüş. 2025 yılında 3.242 tapu devri gerçekleşti; önceki yıla göre %10,2 artış. Nüfus 167.758, Van ilindeki 13 ilçe içinde 3. sırada; medyan yaş 25,3. Son bir yılda 2 askı ilanı kayda geçti.
Tuşba ilçesinde arsa ve konut m² fiyatları
Arsa değeri imar sınıfına göre ayrışır; konut imarlı parsel ile tarla aynı ilçede farklı fiyat rejimindedir. Radar her sınıfı ayrı ölçer. Arsa ilan medyanında Tuşba, Van ilindeki 9 ilçe içinde pahalıdan ucuza 5. sırada. Daire ilan medyanında 2. sırada.
| İmar sınıfı | İzlenen ilan | Alt çeyrek ₺/m² | Medyan ₺/m² | Üst çeyrek ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Konut imarlı arsa | 12 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Villa imarlı arsa | 7 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Arsa (imar sınıfı belirtilmemiş) | 385 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Tarla | 17 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Daire | 10 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Villa ve müstakil ev | 6 | •••••• | •••••• | •••••• |
Tuşba ilçesinin ₺/m² değerleri ArkiFit Radar'da. İmar sınıfına göre alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek; parselinize en yakın emsaller mesafesiyle; fiyatın altında kalan ilanlar. Radar'da fiyatları aç → | ||||
Satılık ilanlar, son 180 gün. Aynı ilan bir kez sayılır, uç değerler ayıklanır. Veri tarihi 16 Ekim 2026.
Tuşba mahallelerinde izlenen ilanlar
| Mahalle | Nüfus | Arsa ilanı | Daire ilanı | Medyan ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Abdurrahman Gazi | 20.176 | 6 | yetersiz | •••••• |
| Seyrantepe | 19.413 | 5 | yetersiz | •••••• |
| Altıntepe | 14.995 | 5 | 3 | •••••• |
| İskele | 14.368 | 13 | yetersiz | •••••• |
| Bardakçı | 13.929 | 37 | yetersiz | •••••• |
| Kalecik | 13.796 | 31 | 3 | •••••• |
| Akköprü | 13.449 | 8 | yetersiz | •••••• |
| Beyüzümü | 11.819 | 7 | yetersiz | •••••• |
| İstasyon | 11.771 | 6 | yetersiz | •••••• |
| Şemsibey | 8.622 | 19 | yetersiz | •••••• |
Son 180 günde izlenen ilan sayısı. Arsa sütunu konut, villa, ticari imarlı ve sınıfı belirtilmemiş arsaları birleştirir; tarla ve bağ bahçe dahil değildir. Mahalle medyanları Radar'da. Nüfus: TÜİK ADNKS.
Tuşba ilçesinde inşaat, satış ve nüfus
- Yapı ruhsatı 2025
- 89.602 m²
- Van ilinde 13 ilçe içinde 4.
- Ruhsatta konut payı
- %29,7
- son üç yıl, alan ağırlıklı
- Konut satışı, 12 ay
- 756
- önceki 12 aya göre %17,6 düşüş
- Tapu devri 2025
- 3.242
- önceki yıla göre %10,2 artış
- Nüfus 2025
- 167.758
- 2015-2025 yıllık %1,1 artış
- Medyan yaş
- 25,3
- 973 ilçe içinde 923. en yüksek
Yapı ruhsatı ve konut satışı: TÜİK. Tapu devri: TKGM. Nüfus ve yaş: TÜİK ADNKS.
Tuşba ilçesinde son askı ilanları
2Bu ilanların bir aylık askı süresi dolmuş olabilir. Plan kesinleştiyse parselinizin yapılaşma koşulları değişmiştir.
- Van ili, Tuşba ilçesi, Çobanoğlu Mahallesi 102 ada, 7 ve 13 nolu parsellerde GES amacıyla…Çobanoğlu · 24 Temmuz 2026 · ÇŞB İl Müdürlüğü
- Van ili, Tuşba ilçesi Beyüzümü Mahallesinde yer alan ve Rezerv Yapı Alanı Olarak Belirlenen Alana…Beyüzümü · 17 Temmuz 2026 · ÇŞB İl Müdürlüğü
Tuşba ilçesinde satıştaki taşınmazlar
1İcra ve ortaklığın giderilmesi (izale-i şüyu) satışları. Muhammen bedel, ihaleye esas kıymet takdiridir.
- İcraİskele, 693/2888.000.000 ₺ · ihale 18 Kasım 2026 · ilan.gov.tr
Tuşba ilçesini sürekli izlemek ister misiniz?
Radar Van genelindeki plan askılarını, belediye meclis kararlarını ve satış ilanlarını günlük tarar. Bölge, mahalle ve parsel düzeyinde analiz çıkarır: gelişim aksları, yapılaşma açığı, emsal fiyat hareketi.
Radar'da aç →Tuşba ilçesindeki parselinizin ada ve parsel numarasını girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri onaylı imar planından okunur, taban alanı, toplam inşaat alanı ve kat adedi hesaplanır.
Tuşba Parsel Sorgula →Sıkça Sorulan Sorular
Tuşba ilçesinde arsa m² fiyatı ne kadar?
Arsa fiyatı imar sınıfına göre ayrışır. Tuşba ilçesinde son 180 günde izlenen ilanlar: 12 konut imarlı arsa, 7 villa imarlı arsa, 385 arsa (imar sınıfı belirtilmemiş), 17 tarla. Arsa ilan medyanına göre Van ilindeki 9 ilçe içinde pahalıdan ucuza 5. sırada. Her sınıfın alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek ₺/m² değerleri ile en yakın emsaller ArkiFit Radar'da yer alır. Veri tarihi 16 Ekim 2026.
Tuşba ilçesinde ne kadar inşaat ruhsatı veriliyor?
TÜİK yapı izin istatistiklerine göre 2025 yılında Van Tuşba ilçesinde 89.602 m² yapı ruhsatı verildi. Son üç yılın ruhsat alanının %29,7 kadarı konut.
Tuşba ilçesinde imar planı değişikliği var mı?
Son bir yılda Tuşba ilçesi için 2 imar planı kararı ve askı ilanı kayda geçti. Parseliniz bu planların sınırı içindeyse yapılaşma koşullarınız değişmiş olabilir; güncel durumu ada parsel sorgusuyla kontrol edin.
Tuşba imar durumu nasıl sorgulanır?
ArkiFit'te ada-parsel bilgisini girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; Tuşba için onaylı imar planından TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri otomatik gelir. Ruhsat başvurusunda belediyeden alacağınız resmî belge esastır.
Tuşba sınırlarında arsama kaç kat, kaç m² bina yapabilirim?
Bu, parselinizin imar planındaki TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafelerine bağlıdır. ArkiFit bu değerlerden taban alanını, toplam inşaat alanını, kat adedini, bağımsız bölüm ve otopark ihtiyacını deterministik motorlarla hesaplar; sonuç ön fizibilite niteliğindedir.
Sorgu sonucu resmî imar durumu belgesi yerine geçer mi?
Hayır. Tüm çıktılar bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Ruhsat ve kesin proje kararları için Tuşba Belediyesi'nden alınacak resmî imar durum belgesi ve onaylı plan esastır.
Tuşba mahalleleri
Mahalle sayfasında o mahallenin arsa ve daire m² fiyatları, nüfusu ve imar sorgusunun nasıl işlediği yer alır.
Van ilçeleri
İlgili rehberler
Tüm çıktılar bilgi amaçlıdır, yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin sonuç için onaylı proje ve güncel mevzuat esastır.