Tavas İmar Durumu Sorgulama
Tavas ilçesinde son 180 günde 553 arsa ve arazi ilanı izlendi; arsa ilan medyanında Denizli ilindeki 19 ilçe içinde pahalıdan ucuza 12. sırada. 2025 yılında 57.319 m² yapı ruhsatı verildi; Denizli ilindeki 19 ilçe içinde 8. sırada. Temmuz 2026 itibarıyla son 12 ayda 257 konut satıldı; önceki 12 aya göre %2,3 düşüş. 2025 yılında 2.788 tapu devri gerçekleşti; önceki yıla göre %17,9 düşüş. Nüfus 40.104, Denizli ilindeki 19 ilçe içinde 5. sırada; medyan yaş 48,3.
Tavas ilçesinde arsa ve konut m² fiyatları
Arsa değeri imar sınıfına göre ayrışır; konut imarlı parsel ile tarla aynı ilçede farklı fiyat rejimindedir. Radar her sınıfı ayrı ölçer. Arsa ilan medyanında Tavas, Denizli ilindeki 19 ilçe içinde pahalıdan ucuza 12. sırada.
| İmar sınıfı | İzlenen ilan | Alt çeyrek ₺/m² | Medyan ₺/m² | Üst çeyrek ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Konut imarlı arsa | 13 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Arsa (imar sınıfı belirtilmemiş) | 448 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Tarla | 86 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Bağ ve bahçe | 6 | •••••• | •••••• | •••••• |
Tavas ilçesinin ₺/m² değerleri ArkiFit Radar'da. İmar sınıfına göre alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek; parselinize en yakın emsaller mesafesiyle; fiyatın altında kalan ilanlar. Radar'da fiyatları aç → | ||||
Satılık ilanlar, son 180 gün. Aynı ilan bir kez sayılır, uç değerler ayıklanır. Veri tarihi 16 Ekim 2026.
Tavas mahallelerinde izlenen ilanlar
| Mahalle | Nüfus | Arsa ilanı | Daire ilanı | Medyan ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Samanlık | 4.520 | 13 | yetersiz | •••••• |
| Yaka | 3.797 | 39 | yetersiz | •••••• |
| Kızılcabölük | 3.264 | 33 | yetersiz | •••••• |
| Orta | 3.210 | 24 | yetersiz | •••••• |
| Karahisar | 2.478 | 36 | yetersiz | •••••• |
| Yeni | 1.999 | 4 | yetersiz | •••••• |
| Nikfer | 1.843 | 19 | yetersiz | •••••• |
| Kızılca | 1.395 | 4 | yetersiz | •••••• |
| Sarabat | 1.340 | 10 | yetersiz | •••••• |
| Pınarlar | 1.023 | 21 | yetersiz | •••••• |
Son 180 günde izlenen ilan sayısı. Arsa sütunu konut, villa, ticari imarlı ve sınıfı belirtilmemiş arsaları birleştirir; tarla ve bağ bahçe dahil değildir. Mahalle medyanları Radar'da. Nüfus: TÜİK ADNKS.
Tavas ilçesinde inşaat, satış ve nüfus
- Yapı ruhsatı 2025
- 57.319 m²
- Denizli ilinde 19 ilçe içinde 8.
- Ruhsatta konut payı
- %61,7
- son üç yıl, alan ağırlıklı
- Konut satışı, 12 ay
- 257
- önceki 12 aya göre %2,3 düşüş
- Tapu devri 2025
- 2.788
- önceki yıla göre %17,9 düşüş
- Nüfus 2025
- 40.104
- 2020-2025 yıllık %1,4 düşüş
- Medyan yaş
- 48,3
- 973 ilçe içinde 210. en yüksek
Yapı ruhsatı ve konut satışı: TÜİK. Tapu devri: TKGM. Nüfus ve yaş: TÜİK ADNKS.
Tavas ilçesinde satıştaki taşınmazlar
2İcra ve ortaklığın giderilmesi (izale-i şüyu) satışları. Muhammen bedel, ihaleye esas kıymet takdiridir.
- İzale-i şüyuBaharlar, 220/21.778.825 ₺ · ihale 3 Kasım 2026 · ilan.gov.tr
- İcraYorga, 120/31.773.311 ₺ · ihale 9 Kasım 2026 · ilan.gov.tr
Tavas ilçesini sürekli izlemek ister misiniz?
Radar Denizli genelindeki plan askılarını, belediye meclis kararlarını ve satış ilanlarını günlük tarar. Bölge, mahalle ve parsel düzeyinde analiz çıkarır: gelişim aksları, yapılaşma açığı, emsal fiyat hareketi.
Radar'da aç →Tavas ilçesindeki parselinizin ada ve parsel numarasını girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri onaylı imar planından okunur, taban alanı, toplam inşaat alanı ve kat adedi hesaplanır.
Tavas Parsel Sorgula →Sıkça Sorulan Sorular
Tavas ilçesinde arsa m² fiyatı ne kadar?
Arsa fiyatı imar sınıfına göre ayrışır. Tavas ilçesinde son 180 günde izlenen ilanlar: 13 konut imarlı arsa, 448 arsa (imar sınıfı belirtilmemiş), 86 tarla, 6 bağ ve bahçe. Arsa ilan medyanına göre Denizli ilindeki 19 ilçe içinde pahalıdan ucuza 12. sırada. Her sınıfın alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek ₺/m² değerleri ile en yakın emsaller ArkiFit Radar'da yer alır. Veri tarihi 16 Ekim 2026.
Tavas ilçesinde ne kadar inşaat ruhsatı veriliyor?
TÜİK yapı izin istatistiklerine göre 2025 yılında Denizli Tavas ilçesinde 57.319 m² yapı ruhsatı verildi. Son üç yılın ruhsat alanının %61,7 kadarı konut.
Tavas imar durumu nasıl sorgulanır?
ArkiFit'te ada-parsel bilgisini girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; Tavas için onaylı imar planından TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri otomatik gelir. Ruhsat başvurusunda belediyeden alacağınız resmî belge esastır.
Tavas sınırlarında arsama kaç kat, kaç m² bina yapabilirim?
Bu, parselinizin imar planındaki TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafelerine bağlıdır. ArkiFit bu değerlerden taban alanını, toplam inşaat alanını, kat adedini, bağımsız bölüm ve otopark ihtiyacını deterministik motorlarla hesaplar; sonuç ön fizibilite niteliğindedir.
Sorgu sonucu resmî imar durumu belgesi yerine geçer mi?
Hayır. Tüm çıktılar bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Ruhsat ve kesin proje kararları için Tavas Belediyesi'nden alınacak resmî imar durum belgesi ve onaylı plan esastır.
Denizli ilçeleri
İlgili rehberler
Tüm çıktılar bilgi amaçlıdır, yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin sonuç için onaylı proje ve güncel mevzuat esastır.