Cide İmar Durumu Sorgulama
Cide ilçesinde son 180 günde 201 arsa ve arazi, 52 konut ve iş yeri ilanı izlendi; arsa ilan medyanında Kastamonu ilindeki 16 ilçe içinde pahalıdan ucuza 3. sırada. 2025 yılında 37.749 m² yapı ruhsatı verildi; Kastamonu ilindeki 20 ilçe içinde 5. sırada. Temmuz 2026 itibarıyla son 12 ayda 674 konut satıldı; önceki 12 aya göre %4,5 artış. 2025 yılında 1.032 tapu devri gerçekleşti; önceki yıla göre %38,7 düşüş. Nüfus 22.496, Kastamonu ilindeki 20 ilçe içinde 4. sırada; medyan yaş 53,6. Son bir yılda 1 askı ilanı kayda geçti.
Cide ilçesinde arsa ve konut m² fiyatları
Arsa değeri imar sınıfına göre ayrışır; konut imarlı parsel ile tarla aynı ilçede farklı fiyat rejimindedir. Radar her sınıfı ayrı ölçer. Arsa ilan medyanında Cide, Kastamonu ilindeki 16 ilçe içinde pahalıdan ucuza 3. sırada. Daire ilan medyanında 1. sırada.
| İmar sınıfı | İzlenen ilan | Alt çeyrek ₺/m² | Medyan ₺/m² | Üst çeyrek ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Konut imarlı arsa | 26 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Arsa (imar sınıfı belirtilmemiş) | 150 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Tarla | 18 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Bağ ve bahçe | 7 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Daire | 46 | •••••• | •••••• | •••••• |
| İş yeri | 6 | •••••• | •••••• | •••••• |
Cide ilçesinin ₺/m² değerleri ArkiFit Radar'da. İmar sınıfına göre alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek; parselinize en yakın emsaller mesafesiyle; fiyatın altında kalan ilanlar. Radar'da fiyatları aç → | ||||
Satılık ilanlar, son 180 gün. Aynı ilan bir kez sayılır, uç değerler ayıklanır. Veri tarihi 18 Ekim 2026.
Cide mahallelerinde izlenen ilanlar
| Mahalle | Nüfus | Arsa ilanı | Daire ilanı | Medyan ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Kasaba | 4.162 | 4 | 7 | •••••• |
| Cumhuriyet | 2.084 | 14 | 14 | •••••• |
| Nasuh | 1.468 | 10 | 11 | •••••• |
| Memiş | 554 | 6 | yetersiz | •••••• |
| Kemerli | 516 | 3 | yetersiz | •••••• |
| Ece | 421 | 10 | yetersiz | •••••• |
| Kumluca | 374 | 12 | yetersiz | •••••• |
| Bağyurdu | 330 | 4 | yetersiz | •••••• |
| Kasım | 246 | 14 | yetersiz | •••••• |
| Gebeş | 223 | 21 | yetersiz | •••••• |
Son 180 günde izlenen ilan sayısı. Arsa sütunu konut, villa, ticari imarlı ve sınıfı belirtilmemiş arsaları birleştirir; tarla ve bağ bahçe dahil değildir. Mahalle medyanları Radar'da. Nüfus: TÜİK ADNKS.
Cide ilçesinde inşaat, satış ve nüfus
- Yapı ruhsatı 2025
- 37.749 m²
- Kastamonu ilinde 20 ilçe içinde 5.
- Ruhsatta konut payı
- %95,3
- son üç yıl, alan ağırlıklı
- Konut satışı, 12 ay
- 674
- önceki 12 aya göre %4,5 artış
- Tapu devri 2025
- 1.032
- önceki yıla göre %38,7 düşüş
- Nüfus 2025
- 22.496
- 2020-2025 yıllık %0,5 artış
- Medyan yaş
- 53,6
- 973 ilçe içinde 80. en yüksek
Yapı ruhsatı ve konut satışı: TÜİK. Tapu devri: TKGM. Nüfus ve yaş: TÜİK ADNKS.
Cide ilçesinde son askı ilanları
1Bu ilanların bir aylık askı süresi dolmuş olabilir. Plan kesinleştiyse parselinizin yapılaşma koşulları değişmiştir.
- Kastamonu ili, Cide ilçesi Kıyı Koruma Yapısı (Ayrık Dalgakıran) Amaçlı NİP: 371138235 PİN numaralı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve UİP: 371138234 PİN numaralı 1/1000 ölçekli…22 Temmuz 2026 · ÇŞB İl Müdürlüğü
Cide ilçesinde satıştaki taşınmazlar
1İcra ve ortaklığın giderilmesi (izale-i şüyu) satışları. Muhammen bedel, ihaleye esas kıymet takdiridir.
- İzale-i şüyuKumköy, 117/312.802.477 ₺ · ihale 4 Kasım 2026 · ilan.gov.tr
Cide ilçesini sürekli izlemek ister misiniz?
Radar Kastamonu genelindeki plan askılarını, belediye meclis kararlarını ve satış ilanlarını günlük tarar. Bölge, mahalle ve parsel düzeyinde analiz çıkarır: gelişim aksları, yapılaşma açığı, emsal fiyat hareketi.
Radar'da aç →Cide ilçesindeki parselinizin ada ve parsel numarasını girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri onaylı imar planından okunur, taban alanı, toplam inşaat alanı ve kat adedi hesaplanır.
Cide Parsel Sorgula →Sıkça Sorulan Sorular
Cide ilçesinde arsa m² fiyatı ne kadar?
Arsa fiyatı imar sınıfına göre ayrışır. Cide ilçesinde son 180 günde izlenen ilanlar: 26 konut imarlı arsa, 150 arsa (imar sınıfı belirtilmemiş), 18 tarla, 7 bağ ve bahçe. Arsa ilan medyanına göre Kastamonu ilindeki 16 ilçe içinde pahalıdan ucuza 3. sırada. Her sınıfın alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek ₺/m² değerleri ile en yakın emsaller ArkiFit Radar'da yer alır. Veri tarihi 18 Ekim 2026.
Cide ilçesinde ne kadar inşaat ruhsatı veriliyor?
TÜİK yapı izin istatistiklerine göre 2025 yılında Kastamonu Cide ilçesinde 37.749 m² yapı ruhsatı verildi. Son üç yılın ruhsat alanının %95,3 kadarı konut.
Cide ilçesinde imar planı değişikliği var mı?
Son bir yılda Cide ilçesi için 1 imar planı kararı ve askı ilanı kayda geçti. Parseliniz bu planların sınırı içindeyse yapılaşma koşullarınız değişmiş olabilir; güncel durumu ada parsel sorgusuyla kontrol edin.
Cide imar durumu nasıl sorgulanır?
ArkiFit'te ada-parsel bilgisini girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; Cide için onaylı imar planından TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri otomatik gelir. Ruhsat başvurusunda belediyeden alacağınız resmî belge esastır.
Cide sınırlarında arsama kaç kat, kaç m² bina yapabilirim?
Bu, parselinizin imar planındaki TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafelerine bağlıdır. ArkiFit bu değerlerden taban alanını, toplam inşaat alanını, kat adedini, bağımsız bölüm ve otopark ihtiyacını deterministik motorlarla hesaplar; sonuç ön fizibilite niteliğindedir.
Sorgu sonucu resmî imar durumu belgesi yerine geçer mi?
Hayır. Tüm çıktılar bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Ruhsat ve kesin proje kararları için Cide Belediyesi'nden alınacak resmî imar durum belgesi ve onaylı plan esastır.
Kastamonu ilçeleri
İlgili rehberler
Tüm çıktılar bilgi amaçlıdır, yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin sonuç için onaylı proje ve güncel mevzuat esastır.