Yayladağı İmar Durumu Sorgulama
Yayladağı ilçesinde son 180 günde 111 arsa ve arazi, 16 konut ve iş yeri ilanı izlendi; arsa ilan medyanında Hatay ilindeki 15 ilçe içinde pahalıdan ucuza 13. sırada. 2025 yılında 165.305 m² yapı ruhsatı verildi; Hatay ilindeki 15 ilçe içinde 11. sırada. Temmuz 2026 itibarıyla son 12 ayda 155 konut satıldı; önceki 12 aya göre %3,3 artış. 2025 yılında 653 tapu devri gerçekleşti; önceki yıla göre %5,9 düşüş. Nüfus 42.019, Hatay ilindeki 15 ilçe içinde 13. sırada; medyan yaş 32,6. Son bir yılda 5 meclis plan kararı kayda geçti.
Yayladağı ilçesinde arsa ve konut m² fiyatları
Arsa değeri imar sınıfına göre ayrışır; konut imarlı parsel ile tarla aynı ilçede farklı fiyat rejimindedir. Radar her sınıfı ayrı ölçer. Arsa ilan medyanında Yayladağı, Hatay ilindeki 15 ilçe içinde pahalıdan ucuza 13. sırada. Daire ilan medyanında 6. sırada.
| İmar sınıfı | İzlenen ilan | Alt çeyrek ₺/m² | Medyan ₺/m² | Üst çeyrek ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Konut imarlı arsa | 8 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Arsa (imar sınıfı belirtilmemiş) | 91 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Tarla | 12 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Daire | 16 | •••••• | •••••• | •••••• |
Yayladağı ilçesinin ₺/m² değerleri ArkiFit Radar'da. İmar sınıfına göre alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek; parselinize en yakın emsaller mesafesiyle; fiyatın altında kalan ilanlar. Radar'da fiyatları aç → | ||||
Satılık ilanlar, son 180 gün. Aynı ilan bir kez sayılır, uç değerler ayıklanır. Veri tarihi 16 Ekim 2026.
Yayladağı mahallelerinde izlenen ilanlar
| Mahalle | Nüfus | Arsa ilanı | Daire ilanı | Medyan ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Kurtuluş | 5.163 | 9 | 5 | •••••• |
| Çamaltı | 4.669 | yetersiz | 9 | •••••• |
| Yukarıokçular | 2.832 | 4 | yetersiz | •••••• |
| Şenköy | 1.751 | 35 | yetersiz | •••••• |
| Eğerci | 934 | 4 | yetersiz | •••••• |
| Görentaş | 651 | 4 | yetersiz | •••••• |
| Yoncakaya | 574 | 5 | yetersiz | •••••• |
| Ayışığı | 474 | 4 | yetersiz | •••••• |
| Arslanyazı | 235 | 4 | yetersiz | •••••• |
| Kızılçat | 214 | 4 | yetersiz | •••••• |
Son 180 günde izlenen ilan sayısı. Arsa sütunu konut, villa, ticari imarlı ve sınıfı belirtilmemiş arsaları birleştirir; tarla ve bağ bahçe dahil değildir. Mahalle medyanları Radar'da. Nüfus: TÜİK ADNKS.
Yayladağı ilçesinde inşaat, satış ve nüfus
- Yapı ruhsatı 2025
- 165.305 m²
- Hatay ilinde 15 ilçe içinde 11.
- Ruhsatta konut payı
- %79,1
- son üç yıl, alan ağırlıklı
- Konut satışı, 12 ay
- 155
- önceki 12 aya göre %3,3 artış
- Tapu devri 2025
- 653
- önceki yıla göre %5,9 düşüş
- Nüfus 2025
- 42.019
- 2020-2025 yıllık %2,6 artış
- Medyan yaş
- 32,6
- 973 ilçe içinde 787. en yüksek
Yapı ruhsatı ve konut satışı: TÜİK. Tapu devri: TKGM. Nüfus ve yaş: TÜİK ADNKS.
Yayladağı ilçesinde son plan kararları
Parseliniz bu kararların kapsadığı alandaysa yapılaşma koşullarınız değişmiş olabilir.
- Yayladağı (Hatay) Kurtuluş Mahallesi 172 ada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 11, 13 nolu Parsellerde nazım imar planı TadilatıMeclis kararı · 2 Ekim 2026
- Hatay İli Yayladağı İlçesi Kurtuluş Mahallesi 172 ada 1,2,3,4,5,6,11,13 nolu Parsellerde uygulama imar planı TadilatıMeclis kararı · 2 Ekim 2026
- Yayladağı(Hatay) Olgunlar Mahallesi 2172/9 nolu Parsele Ait Çevre Düzeni planı değişikliğiMeclis kararı · 17 Ağustos 2026
- Hatay İli Yayladağı İlçesi Yukarıokçular Mahallesi 105 ada 263 nolu Parsele ilişkin Tarım ve Hayvancılık Tesisi Alanı Amaçlı 1 /5000 Ölçekli nazım imar planıMeclis kararı · 22 Haziran 2026
- Hatay İli Yayladağı İlçesi Yukarıokçular Mahallesi 105 ada 263 nolu Parsele ilişkin 1/000 Ölçekli uygulama imar planıMeclis kararı · 22 Haziran 2026
Belediye meclis kararları, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı askı duyuruları, Resmî Gazete.
Yayladağı ilçesindeki parselinizin ada ve parsel numarasını girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri onaylı imar planından okunur, taban alanı, toplam inşaat alanı ve kat adedi hesaplanır.
Yayladağı Parsel Sorgula →Sıkça Sorulan Sorular
Yayladağı ilçesinde arsa m² fiyatı ne kadar?
Arsa fiyatı imar sınıfına göre ayrışır. Yayladağı ilçesinde son 180 günde izlenen ilanlar: 8 konut imarlı arsa, 91 arsa (imar sınıfı belirtilmemiş), 12 tarla. Arsa ilan medyanına göre Hatay ilindeki 15 ilçe içinde pahalıdan ucuza 13. sırada. Her sınıfın alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek ₺/m² değerleri ile en yakın emsaller ArkiFit Radar'da yer alır. Veri tarihi 16 Ekim 2026.
Yayladağı ilçesinde ne kadar inşaat ruhsatı veriliyor?
TÜİK yapı izin istatistiklerine göre 2025 yılında Hatay Yayladağı ilçesinde 165.305 m² yapı ruhsatı verildi. Son üç yılın ruhsat alanının %79,1 kadarı konut.
Yayladağı ilçesinde imar planı değişikliği var mı?
Son bir yılda Yayladağı ilçesi için 5 imar planı kararı ve askı ilanı kayda geçti. Parseliniz bu planların sınırı içindeyse yapılaşma koşullarınız değişmiş olabilir; güncel durumu ada parsel sorgusuyla kontrol edin.
Yayladağı imar durumu nasıl sorgulanır?
ArkiFit'te ada-parsel bilgisini girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; Yayladağı için onaylı imar planından TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri otomatik gelir. Ruhsat başvurusunda belediyeden alacağınız resmî belge esastır.
Yayladağı sınırlarında arsama kaç kat, kaç m² bina yapabilirim?
Bu, parselinizin imar planındaki TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafelerine bağlıdır. ArkiFit bu değerlerden taban alanını, toplam inşaat alanını, kat adedini, bağımsız bölüm ve otopark ihtiyacını deterministik motorlarla hesaplar; sonuç ön fizibilite niteliğindedir.
Sorgu sonucu resmî imar durumu belgesi yerine geçer mi?
Hayır. Tüm çıktılar bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Ruhsat ve kesin proje kararları için Yayladağı Belediyesi'nden alınacak resmî imar durum belgesi ve onaylı plan esastır.
Hatay ilçeleri
İlgili rehberler
Tüm çıktılar bilgi amaçlıdır, yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin sonuç için onaylı proje ve güncel mevzuat esastır.