Merkez İmar Durumu Sorgulama
Merkez ilçesinde son 180 günde 461 arsa ve arazi, 28 konut ve iş yeri ilanı izlendi; arsa ilan medyanında Sinop ilindeki 9 ilçe içinde pahalıdan ucuza 2. sırada. 2025 yılında 144.523 m² yapı ruhsatı verildi; Sinop ilindeki 9 ilçe içinde 1. sırada. Temmuz 2026 itibarıyla son 12 ayda 828 konut satıldı; önceki 12 aya göre %9,4 düşüş. 2025 yılında 1.106 tapu devri gerçekleşti; önceki yıla göre %18,4 düşüş. Nüfus 70.311, Sinop ilindeki 9 ilçe içinde 1. sırada; medyan yaş 39,6. Son bir yılda 1 askı ilanı kayda geçti.
Merkez ilçesinde arsa ve konut m² fiyatları
Arsa değeri imar sınıfına göre ayrışır; konut imarlı parsel ile tarla aynı ilçede farklı fiyat rejimindedir. Radar her sınıfı ayrı ölçer. Arsa ilan medyanında Merkez, Sinop ilindeki 9 ilçe içinde pahalıdan ucuza 2. sırada.
| İmar sınıfı | İzlenen ilan | Alt çeyrek ₺/m² | Medyan ₺/m² | Üst çeyrek ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Konut imarlı arsa | 20 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Arsa (imar sınıfı belirtilmemiş) | 423 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Tarla | 18 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Daire | 28 | •••••• | •••••• | •••••• |
Merkez ilçesinin ₺/m² değerleri ArkiFit Radar'da. İmar sınıfına göre alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek; parselinize en yakın emsaller mesafesiyle; fiyatın altında kalan ilanlar. Radar'da fiyatları aç → | ||||
Satılık ilanlar, son 180 gün. Aynı ilan bir kez sayılır, uç değerler ayıklanır. Veri tarihi 17 Ekim 2026.
Merkez mahallelerinde izlenen ilanlar
| Mahalle | Nüfus | Arsa ilanı | Daire ilanı | Medyan ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Ada | 11.948 | yetersiz | 8 | •••••• |
| Gelincik | 10.439 | 4 | 12 | •••••• |
| Zeytinlik | 7.409 | 11 | yetersiz | •••••• |
| Osmaniye | 5.828 | 24 | yetersiz | •••••• |
| Korucuk | 3.308 | 77 | yetersiz | •••••• |
| Ordu | 2.432 | 18 | yetersiz | •••••• |
| Bostancılı | 1.353 | 25 | yetersiz | •••••• |
Son 180 günde izlenen ilan sayısı. Arsa sütunu konut, villa, ticari imarlı ve sınıfı belirtilmemiş arsaları birleştirir; tarla ve bağ bahçe dahil değildir. Mahalle medyanları Radar'da. Nüfus: TÜİK ADNKS.
Merkez ilçesinde inşaat, satış ve nüfus
- Yapı ruhsatı 2025
- 144.523 m²
- Sinop ilinde 9 ilçe içinde 1.
- Ruhsatta konut payı
- %65,6
- son üç yıl, alan ağırlıklı
- Konut satışı, 12 ay
- 828
- önceki 12 aya göre %9,4 düşüş
- Tapu devri 2025
- 1.106
- önceki yıla göre %18,4 düşüş
- Nüfus 2025
- 70.311
- 2020-2025 yıllık %1,4 artış
- Medyan yaş
- 39,6
- 973 ilçe içinde 527. en yüksek
Yapı ruhsatı ve konut satışı: TÜİK. Tapu devri: TKGM. Nüfus ve yaş: TÜİK ADNKS.
Merkez ilçesinde son plan kararları
Parseliniz bu kararların kapsadığı alandaysa yapılaşma koşullarınız değişmiş olabilir.
- ASKIDAN İNDİ İMAR DUYURUSU Sabit 26 Ağustos 2026 GELİNCİK- KORUCUK MAH. 3194 SAYILI İMAR KANUNUNUN 18. MADDE İMAR UYGULAMASI İlçe: Merkez Mahalle: GELİNCİK - KORUCUK Detayları GörParselasyon · 26 Ağustos 2026
Belediye meclis kararları, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı askı duyuruları, Resmî Gazete.
Merkez ilçesinde son askı ilanları
1Bu ilanların bir aylık askı süresi dolmuş olabilir. Plan kesinleştiyse parselinizin yapılaşma koşulları değişmiştir.
- Sinop İli, Merkez İlçesi, Karakum Mevkiinde “İskele Amaçlı Uygulama İmar Planı…9 Temmuz 2026 · ÇŞB İl Müdürlüğü
Merkez ilçesinde satıştaki taşınmazlar
4İcra ve ortaklığın giderilmesi (izale-i şüyu) satışları. Muhammen bedel, ihaleye esas kıymet takdiridir.
- İzale-i şüyuKabalı, 130/265.985.399 ₺ · ihale 28 Ekim 2026 · ilan.gov.tr
- İzale-i şüyuMeydankapı, 778/1510.000.000 ₺ · ihale 2 Kasım 2026 · ilan.gov.tr
- İzale-i şüyuKorucuk, 118/8329.875.500 ₺ · ihale 10 Kasım 2026 · ilan.gov.tr
- İcra349/536.599.621 ₺ · ihale 21 Aralık 2026 · ilan.gov.tr
Merkez ilçesini sürekli izlemek ister misiniz?
Radar Sinop genelindeki plan askılarını, belediye meclis kararlarını ve satış ilanlarını günlük tarar. Bölge, mahalle ve parsel düzeyinde analiz çıkarır: gelişim aksları, yapılaşma açığı, emsal fiyat hareketi.
Radar'da aç →Merkez ilçesindeki parselinizin ada ve parsel numarasını girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri onaylı imar planından okunur, taban alanı, toplam inşaat alanı ve kat adedi hesaplanır.
Merkez Parsel Sorgula →Sıkça Sorulan Sorular
Merkez ilçesinde arsa m² fiyatı ne kadar?
Arsa fiyatı imar sınıfına göre ayrışır. Merkez ilçesinde son 180 günde izlenen ilanlar: 20 konut imarlı arsa, 423 arsa (imar sınıfı belirtilmemiş), 18 tarla. Arsa ilan medyanına göre Sinop ilindeki 9 ilçe içinde pahalıdan ucuza 2. sırada. Her sınıfın alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek ₺/m² değerleri ile en yakın emsaller ArkiFit Radar'da yer alır. Veri tarihi 17 Ekim 2026.
Merkez ilçesinde ne kadar inşaat ruhsatı veriliyor?
TÜİK yapı izin istatistiklerine göre 2025 yılında Sinop Merkez ilçesinde 144.523 m² yapı ruhsatı verildi. Son üç yılın ruhsat alanının %65,6 kadarı konut.
Merkez ilçesinde imar planı değişikliği var mı?
Son bir yılda Merkez ilçesi için 2 imar planı kararı ve askı ilanı kayda geçti. Parseliniz bu planların sınırı içindeyse yapılaşma koşullarınız değişmiş olabilir; güncel durumu ada parsel sorgusuyla kontrol edin.
Merkez imar durumu nasıl sorgulanır?
ArkiFit'te ada-parsel bilgisini girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; Merkez için onaylı imar planından TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri otomatik gelir. Ruhsat başvurusunda belediyeden alacağınız resmî belge esastır.
Merkez sınırlarında arsama kaç kat, kaç m² bina yapabilirim?
Bu, parselinizin imar planındaki TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafelerine bağlıdır. ArkiFit bu değerlerden taban alanını, toplam inşaat alanını, kat adedini, bağımsız bölüm ve otopark ihtiyacını deterministik motorlarla hesaplar; sonuç ön fizibilite niteliğindedir.
Sorgu sonucu resmî imar durumu belgesi yerine geçer mi?
Hayır. Tüm çıktılar bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Ruhsat ve kesin proje kararları için Merkez Belediyesi'nden alınacak resmî imar durum belgesi ve onaylı plan esastır.
Sinop ilçeleri
İlgili rehberler
Tüm çıktılar bilgi amaçlıdır, yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin sonuç için onaylı proje ve güncel mevzuat esastır.