Erdemli İmar Durumu Sorgulama
Erdemli ilçesinde son 180 günde 1.339 arsa ve arazi, 826 konut ve iş yeri ilanı izlendi; arsa ilan medyanında Mersin ilindeki 13 ilçe içinde pahalıdan ucuza 7. sırada. 2025 yılında 324.819 m² yapı ruhsatı verildi; Mersin ilindeki 13 ilçe içinde 5. sırada. Temmuz 2026 itibarıyla son 12 ayda 15.664 konut satıldı; önceki 12 aya göre %1,8 düşüş. 2025 yılında 20.277 tapu devri gerçekleşti; önceki yıla göre %20,6 artış. Nüfus 157.566, Mersin ilindeki 13 ilçe içinde 6. sırada; medyan yaş 38,2.
Erdemli ilçesinde arsa ve konut m² fiyatları
Arsa değeri imar sınıfına göre ayrışır; konut imarlı parsel ile tarla aynı ilçede farklı fiyat rejimindedir. Radar her sınıfı ayrı ölçer. Arsa ilan medyanında Erdemli, Mersin ilindeki 13 ilçe içinde pahalıdan ucuza 7. sırada. Daire ilan medyanında 5. sırada.
| İmar sınıfı | İzlenen ilan | Alt çeyrek ₺/m² | Medyan ₺/m² | Üst çeyrek ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Konut imarlı arsa | 120 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Villa imarlı arsa | 76 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Ticari imarlı arsa | 7 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Arsa (imar sınıfı belirtilmemiş) | 902 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Tarla | 189 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Bağ ve bahçe | 45 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Daire | 744 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Villa ve müstakil ev | 31 | •••••• | •••••• | •••••• |
| İş yeri | 51 | •••••• | •••••• | •••••• |
Erdemli ilçesinin ₺/m² değerleri ArkiFit Radar'da. İmar sınıfına göre alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek; parselinize en yakın emsaller mesafesiyle; fiyatın altında kalan ilanlar. Radar'da fiyatları aç → | ||||
Satılık ilanlar, son 180 gün. Aynı ilan bir kez sayılır, uç değerler ayıklanır. Veri tarihi 16 Ekim 2026.
Erdemli mahallelerinde izlenen ilanlar
| Mahalle | Nüfus | Arsa ilanı | Daire ilanı | Medyan ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Akdeniz | 16.885 | 3 | 70 | •••••• |
| Alata | 16.815 | yetersiz | 68 | •••••• |
| Merkez | 15.293 | yetersiz | 43 | •••••• |
| Kargıpınarı | 14.393 | 15 | 32 | •••••• |
| Tömük | 12.581 | 36 | 142 | •••••• |
| Arpaçbahşiş | 8.131 | 9 | 75 | •••••• |
| Koyuncu | 6.958 | 30 | 14 | •••••• |
| Çeşmeli | 5.719 | 10 | 40 | •••••• |
| Kocahasanlı | 4.903 | 17 | 22 | •••••• |
| Limonlu | 2.963 | 17 | 24 | •••••• |
Son 180 günde izlenen ilan sayısı. Arsa sütunu konut, villa, ticari imarlı ve sınıfı belirtilmemiş arsaları birleştirir; tarla ve bağ bahçe dahil değildir. Mahalle medyanları Radar'da. Nüfus: TÜİK ADNKS.
Erdemli ilçesinde inşaat, satış ve nüfus
- Yapı ruhsatı 2025
- 324.819 m²
- Mersin ilinde 13 ilçe içinde 5.
- Ruhsatta konut payı
- %93,2
- son üç yıl, alan ağırlıklı
- Konut satışı, 12 ay
- 15.664
- önceki 12 aya göre %1,8 düşüş
- Tapu devri 2025
- 20.277
- önceki yıla göre %20,6 artış
- Nüfus 2025
- 157.566
- 2020-2025 yıllık %1,7 artış
- Medyan yaş
- 38,2
- 973 ilçe içinde 585. en yüksek
Yapı ruhsatı ve konut satışı: TÜİK. Tapu devri: TKGM. Nüfus ve yaş: TÜİK ADNKS.
Erdemli ilçesinde satıştaki taşınmazlar
4İcra ve ortaklığın giderilmesi (izale-i şüyu) satışları. Muhammen bedel, ihaleye esas kıymet takdiridir.
- İcraÇiriş, 105/281.410.227 ₺ · ihale 19 Ekim 2026 · ilan.gov.tr
- İcraSorgun, 101/1182405.272 ₺ · ihale 20 Ekim 2026 · ilan.gov.tr
- İcraAyaş, 211/56.000.000 ₺ · ihale 26 Ekim 2026 · ilan.gov.tr
- İcraŞahna, 112/2415.755.653 ₺ · ihale 26 Ekim 2026 · ilan.gov.tr
Erdemli ilçesini sürekli izlemek ister misiniz?
Radar Mersin genelindeki plan askılarını, belediye meclis kararlarını ve satış ilanlarını günlük tarar. Bölge, mahalle ve parsel düzeyinde analiz çıkarır: gelişim aksları, yapılaşma açığı, emsal fiyat hareketi.
Radar'da aç →Erdemli ilçesindeki parselinizin ada ve parsel numarasını girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri onaylı imar planından okunur, taban alanı, toplam inşaat alanı ve kat adedi hesaplanır.
Erdemli Parsel Sorgula →Sıkça Sorulan Sorular
Erdemli ilçesinde arsa m² fiyatı ne kadar?
Arsa fiyatı imar sınıfına göre ayrışır. Erdemli ilçesinde son 180 günde izlenen ilanlar: 120 konut imarlı arsa, 76 villa imarlı arsa, 7 ticari imarlı arsa, 902 arsa (imar sınıfı belirtilmemiş), 189 tarla, 45 bağ ve bahçe. Arsa ilan medyanına göre Mersin ilindeki 13 ilçe içinde pahalıdan ucuza 7. sırada. Her sınıfın alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek ₺/m² değerleri ile en yakın emsaller ArkiFit Radar'da yer alır. Veri tarihi 16 Ekim 2026.
Erdemli ilçesinde ne kadar inşaat ruhsatı veriliyor?
TÜİK yapı izin istatistiklerine göre 2025 yılında Mersin Erdemli ilçesinde 324.819 m² yapı ruhsatı verildi. Son üç yılın ruhsat alanının %93,2 kadarı konut.
Erdemli imar durumu nasıl sorgulanır?
ArkiFit'te ada-parsel bilgisini girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; Erdemli için onaylı imar planından TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri otomatik gelir. Ruhsat başvurusunda belediyeden alacağınız resmî belge esastır.
Erdemli sınırlarında arsama kaç kat, kaç m² bina yapabilirim?
Bu, parselinizin imar planındaki TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafelerine bağlıdır. ArkiFit bu değerlerden taban alanını, toplam inşaat alanını, kat adedini, bağımsız bölüm ve otopark ihtiyacını deterministik motorlarla hesaplar; sonuç ön fizibilite niteliğindedir.
Sorgu sonucu resmî imar durumu belgesi yerine geçer mi?
Hayır. Tüm çıktılar bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Ruhsat ve kesin proje kararları için Erdemli Belediyesi'nden alınacak resmî imar durum belgesi ve onaylı plan esastır.
Mersin ilçeleri
İlgili rehberler
Tüm çıktılar bilgi amaçlıdır, yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin sonuç için onaylı proje ve güncel mevzuat esastır.