Kangal İmar Durumu Sorgulama
Kangal ilçesinde son 180 günde 39 arsa ve arazi ilanı izlendi; arsa ilan medyanında Sivas ilindeki 15 ilçe içinde pahalıdan ucuza 8. sırada. 2025 yılında 18.020 m² yapı ruhsatı verildi; Sivas ilindeki 17 ilçe içinde 8. sırada. Temmuz 2026 itibarıyla son 12 ayda 124 konut satıldı; önceki 12 aya göre %16,8 düşüş. 2025 yılında 2.024 tapu devri gerçekleşti; önceki yıla göre %8,3 düşüş. Nüfus 19.406, Sivas ilindeki 17 ilçe içinde 7. sırada; medyan yaş 43,6. Son bir yılda 5 meclis plan kararı kayda geçti.
Kangal ilçesinde arsa ve konut m² fiyatları
Arsa değeri imar sınıfına göre ayrışır; konut imarlı parsel ile tarla aynı ilçede farklı fiyat rejimindedir. Radar her sınıfı ayrı ölçer. Arsa ilan medyanında Kangal, Sivas ilindeki 15 ilçe içinde pahalıdan ucuza 8. sırada.
| İmar sınıfı | İzlenen ilan | Alt çeyrek ₺/m² | Medyan ₺/m² | Üst çeyrek ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Arsa (imar sınıfı belirtilmemiş) | 39 | •••••• | •••••• | •••••• |
Kangal ilçesinin ₺/m² değerleri ArkiFit Radar'da. İmar sınıfına göre alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek; parselinize en yakın emsaller mesafesiyle; fiyatın altında kalan ilanlar. Radar'da fiyatları aç → | ||||
Satılık ilanlar, son 180 gün. Aynı ilan bir kez sayılır, uç değerler ayıklanır. Veri tarihi 17 Ekim 2026.
Kangal mahallelerinde izlenen ilanlar
| Mahalle | Nüfus | Arsa ilanı | Daire ilanı | Medyan ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Gürsel | 1.949 | 5 | yetersiz | •••••• |
| Karşıyaka | 1.575 | 5 | yetersiz | •••••• |
| Yeni | 814 | 4 | yetersiz | •••••• |
Son 180 günde izlenen ilan sayısı. Arsa sütunu konut, villa, ticari imarlı ve sınıfı belirtilmemiş arsaları birleştirir; tarla ve bağ bahçe dahil değildir. Mahalle medyanları Radar'da. Nüfus: TÜİK ADNKS.
Kangal ilçesinde inşaat, satış ve nüfus
- Yapı ruhsatı 2025
- 18.020 m²
- Sivas ilinde 17 ilçe içinde 8.
- Ruhsatta konut payı
- %43,9
- son üç yıl, alan ağırlıklı
- Konut satışı, 12 ay
- 124
- önceki 12 aya göre %16,8 düşüş
- Tapu devri 2025
- 2.024
- önceki yıla göre %8,3 düşüş
- Nüfus 2025
- 19.406
- 2020-2025 yıllık %1,3 düşüş
- Medyan yaş
- 43,6
- 973 ilçe içinde 358. en yüksek
Yapı ruhsatı ve konut satışı: TÜİK. Tapu devri: TKGM. Nüfus ve yaş: TÜİK ADNKS.
Kangal ilçesinde son plan kararları
Parseliniz bu kararların kapsadığı alandaysa yapılaşma koşullarınız değişmiş olabilir.
- Sularbaşı mahallesi 251 ada 6-7-8-14-15-23 parseller ve 252 ada 5-18 nolu parsellere ilişkin İlişkin Nazım ve Uygulama İmar Planında, İmar Planı Değişikliği Hk. 05 Ekim 2026, 15:54Meclis kararı · 5 Ekim 2026
- Sivas İli, Kangal İlçesi, Sularbaşı Mahallesi, 251 ada 6, 7, 8, 14, 15, 23 parseller ve 252 ada 5 ve 18 parsel nolu Taşınmazlar Üzerinde Fonksiyon ve Yapılaşma Koşullarına ilişkin…Meclis kararı · 25 Eylül 2026
- Sivas Kangal Kuşkayası 289 ada 6 Parsele Ait Yanıcı Parlayıcı ve Patlayıcı Maddeler Üretim ve Depo Alanı Amaçlı 1/5000 Ölçekli nazım imar planıMeclis kararı · 21 Mayıs 2026
- Sivas Kangal Kuşkayası 289 ada 6 Parsele Ait Yanıcı Parlayıcı ve Patlayıcı Maddeler Üretim ve Depo Alanı Amaçlı 1/1000 Ölçekli uygulama imar planıMeclis kararı · 21 Mayıs 2026
Belediye meclis kararları, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı askı duyuruları, Resmî Gazete.
Kangal ilçesindeki parselinizin ada ve parsel numarasını girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri onaylı imar planından okunur, taban alanı, toplam inşaat alanı ve kat adedi hesaplanır.
Kangal Parsel Sorgula →Sıkça Sorulan Sorular
Kangal ilçesinde arsa m² fiyatı ne kadar?
Arsa fiyatı imar sınıfına göre ayrışır. Kangal ilçesinde son 180 günde izlenen ilanlar: 39 arsa (imar sınıfı belirtilmemiş). Arsa ilan medyanına göre Sivas ilindeki 15 ilçe içinde pahalıdan ucuza 8. sırada. Her sınıfın alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek ₺/m² değerleri ile en yakın emsaller ArkiFit Radar'da yer alır. Veri tarihi 17 Ekim 2026.
Kangal ilçesinde ne kadar inşaat ruhsatı veriliyor?
TÜİK yapı izin istatistiklerine göre 2025 yılında Sivas Kangal ilçesinde 18.020 m² yapı ruhsatı verildi. Son üç yılın ruhsat alanının %43,9 kadarı konut.
Kangal ilçesinde imar planı değişikliği var mı?
Son bir yılda Kangal ilçesi için 5 imar planı kararı ve askı ilanı kayda geçti. Parseliniz bu planların sınırı içindeyse yapılaşma koşullarınız değişmiş olabilir; güncel durumu ada parsel sorgusuyla kontrol edin.
Kangal imar durumu nasıl sorgulanır?
ArkiFit'te ada-parsel bilgisini girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; Kangal için onaylı imar planından TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri otomatik gelir. Ruhsat başvurusunda belediyeden alacağınız resmî belge esastır.
Kangal sınırlarında arsama kaç kat, kaç m² bina yapabilirim?
Bu, parselinizin imar planındaki TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafelerine bağlıdır. ArkiFit bu değerlerden taban alanını, toplam inşaat alanını, kat adedini, bağımsız bölüm ve otopark ihtiyacını deterministik motorlarla hesaplar; sonuç ön fizibilite niteliğindedir.
Sorgu sonucu resmî imar durumu belgesi yerine geçer mi?
Hayır. Tüm çıktılar bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Ruhsat ve kesin proje kararları için Kangal Belediyesi'nden alınacak resmî imar durum belgesi ve onaylı plan esastır.
Sivas ilçeleri
İlgili rehberler
Tüm çıktılar bilgi amaçlıdır, yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin sonuç için onaylı proje ve güncel mevzuat esastır.