Sarayönü İmar Durumu Sorgulama
Sarayönü ilçesinde son 180 günde 333 arsa ve arazi ilanı izlendi; arsa ilan medyanında Konya ilindeki 31 ilçe içinde pahalıdan ucuza 5. sırada. 2025 yılında 60.051 m² yapı ruhsatı verildi; Konya ilindeki 31 ilçe içinde 15. sırada. Temmuz 2026 itibarıyla son 12 ayda 233 konut satıldı; önceki 12 aya göre %34,6 düşüş. 2025 yılında 1.565 tapu devri gerçekleşti; önceki yıla göre %8,6 düşüş. Nüfus 28.401, Konya ilindeki 31 ilçe içinde 14. sırada; medyan yaş 36,4.
Sarayönü ilçesinde arsa ve konut m² fiyatları
Arsa değeri imar sınıfına göre ayrışır; konut imarlı parsel ile tarla aynı ilçede farklı fiyat rejimindedir. Radar her sınıfı ayrı ölçer. Arsa ilan medyanında Sarayönü, Konya ilindeki 31 ilçe içinde pahalıdan ucuza 5. sırada.
| İmar sınıfı | İzlenen ilan | Alt çeyrek ₺/m² | Medyan ₺/m² | Üst çeyrek ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Konut imarlı arsa | 20 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Arsa (imar sınıfı belirtilmemiş) | 280 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Tarla | 33 | •••••• | •••••• | •••••• |
Sarayönü ilçesinin ₺/m² değerleri ArkiFit Radar'da. İmar sınıfına göre alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek; parselinize en yakın emsaller mesafesiyle; fiyatın altında kalan ilanlar. Radar'da fiyatları aç → | ||||
Satılık ilanlar, son 180 gün. Aynı ilan bir kez sayılır, uç değerler ayıklanır. Veri tarihi 16 Ekim 2026.
Sarayönü mahallelerinde izlenen ilanlar
| Mahalle | Nüfus | Arsa ilanı | Daire ilanı | Medyan ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Ladik | 10.892 | 13 | yetersiz | •••••• |
| Saraç | 4.029 | 9 | yetersiz | •••••• |
| Gözlü | 1.183 | 3 | yetersiz | •••••• |
| Fatih | 1.118 | 4 | yetersiz | •••••• |
| Kurşunlu | 958 | 22 | yetersiz | •••••• |
| Yukarı | 913 | 22 | yetersiz | •••••• |
| Hatip | 833 | 7 | yetersiz | •••••• |
| Doğu İstasyon | 791 | 9 | yetersiz | •••••• |
| Çeşmelisebil | 791 | 7 | yetersiz | •••••• |
| Özkent | 713 | 4 | yetersiz | •••••• |
Son 180 günde izlenen ilan sayısı. Arsa sütunu konut, villa, ticari imarlı ve sınıfı belirtilmemiş arsaları birleştirir; tarla ve bağ bahçe dahil değildir. Mahalle medyanları Radar'da. Nüfus: TÜİK ADNKS.
Sarayönü ilçesinde inşaat, satış ve nüfus
- Yapı ruhsatı 2025
- 60.051 m²
- Konya ilinde 31 ilçe içinde 15.
- Ruhsatta konut payı
- %56,1
- son üç yıl, alan ağırlıklı
- Konut satışı, 12 ay
- 233
- önceki 12 aya göre %34,6 düşüş
- Tapu devri 2025
- 1.565
- önceki yıla göre %8,6 düşüş
- Nüfus 2025
- 28.401
- 2020-2025 yıllık %0,6 artış
- Medyan yaş
- 36,4
- 973 ilçe içinde 668. en yüksek
Yapı ruhsatı ve konut satışı: TÜİK. Tapu devri: TKGM. Nüfus ve yaş: TÜİK ADNKS.
Sarayönü ilçesinde satıştaki taşınmazlar
3İcra ve ortaklığın giderilmesi (izale-i şüyu) satışları. Muhammen bedel, ihaleye esas kıymet takdiridir.
- İcraDoğu İstasyon, 75/223.632.493 ₺ · ihale 23 Ekim 2026 · ilan.gov.tr
- İzale-i şüyuKarabıyık, 274/51.444.224 ₺ · ihale 26 Ekim 2026 · ilan.gov.tr
- İzale-i şüyuGözlü, 0/12134.445.000 ₺ · ihale 3 Kasım 2026 · ilan.gov.tr
Sarayönü ilçesini sürekli izlemek ister misiniz?
Radar Konya genelindeki plan askılarını, belediye meclis kararlarını ve satış ilanlarını günlük tarar. Bölge, mahalle ve parsel düzeyinde analiz çıkarır: gelişim aksları, yapılaşma açığı, emsal fiyat hareketi.
Radar'da aç →Sarayönü ilçesindeki parselinizin ada ve parsel numarasını girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri onaylı imar planından okunur, taban alanı, toplam inşaat alanı ve kat adedi hesaplanır.
Sarayönü Parsel Sorgula →Sıkça Sorulan Sorular
Sarayönü ilçesinde arsa m² fiyatı ne kadar?
Arsa fiyatı imar sınıfına göre ayrışır. Sarayönü ilçesinde son 180 günde izlenen ilanlar: 20 konut imarlı arsa, 280 arsa (imar sınıfı belirtilmemiş), 33 tarla. Arsa ilan medyanına göre Konya ilindeki 31 ilçe içinde pahalıdan ucuza 5. sırada. Her sınıfın alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek ₺/m² değerleri ile en yakın emsaller ArkiFit Radar'da yer alır. Veri tarihi 16 Ekim 2026.
Sarayönü ilçesinde ne kadar inşaat ruhsatı veriliyor?
TÜİK yapı izin istatistiklerine göre 2025 yılında Konya Sarayönü ilçesinde 60.051 m² yapı ruhsatı verildi. Son üç yılın ruhsat alanının %56,1 kadarı konut.
Sarayönü imar durumu nasıl sorgulanır?
ArkiFit'te ada-parsel bilgisini girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; Sarayönü için onaylı imar planından TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri otomatik gelir. Ruhsat başvurusunda belediyeden alacağınız resmî belge esastır.
Sarayönü sınırlarında arsama kaç kat, kaç m² bina yapabilirim?
Bu, parselinizin imar planındaki TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafelerine bağlıdır. ArkiFit bu değerlerden taban alanını, toplam inşaat alanını, kat adedini, bağımsız bölüm ve otopark ihtiyacını deterministik motorlarla hesaplar; sonuç ön fizibilite niteliğindedir.
Sorgu sonucu resmî imar durumu belgesi yerine geçer mi?
Hayır. Tüm çıktılar bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Ruhsat ve kesin proje kararları için Sarayönü Belediyesi'nden alınacak resmî imar durum belgesi ve onaylı plan esastır.
Konya ilçeleri
İlgili rehberler
Tüm çıktılar bilgi amaçlıdır, yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin sonuç için onaylı proje ve güncel mevzuat esastır.