Meram İmar Durumu Sorgulama
Meram ilçesinde son 180 günde 1.572 arsa ve arazi, 329 konut ve iş yeri ilanı izlendi; arsa ilan medyanında Konya ilindeki 31 ilçe içinde pahalıdan ucuza 4. sırada. 2025 yılında 2.272.213 m² yapı ruhsatı verildi; Konya ilindeki 31 ilçe içinde 3. sırada. Temmuz 2026 itibarıyla son 12 ayda 7.609 konut satıldı; önceki 12 aya göre %22,5 artış. 2025 yılında 5.214 tapu devri gerçekleşti; önceki yıla göre %48,1 düşüş. Nüfus 349.685, Konya ilindeki 31 ilçe içinde 3. sırada; medyan yaş 32,8. Son bir yılda 4 meclis plan kararı, 1 askı ilanı kayda geçti.
Meram ilçesinde arsa ve konut m² fiyatları
Arsa değeri imar sınıfına göre ayrışır; konut imarlı parsel ile tarla aynı ilçede farklı fiyat rejimindedir. Radar her sınıfı ayrı ölçer. Arsa ilan medyanında Meram, Konya ilindeki 31 ilçe içinde pahalıdan ucuza 4. sırada. Daire ilan medyanında 3. sırada.
| İmar sınıfı | İzlenen ilan | Alt çeyrek ₺/m² | Medyan ₺/m² | Üst çeyrek ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Konut imarlı arsa | 124 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Villa imarlı arsa | 22 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Ticari imarlı arsa | 6 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Arsa (imar sınıfı belirtilmemiş) | 1.011 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Tarla | 264 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Bağ ve bahçe | 145 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Daire | 246 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Villa ve müstakil ev | 49 | •••••• | •••••• | •••••• |
| İş yeri | 34 | •••••• | •••••• | •••••• |
Meram ilçesinin ₺/m² değerleri ArkiFit Radar'da. İmar sınıfına göre alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek; parselinize en yakın emsaller mesafesiyle; fiyatın altında kalan ilanlar. Radar'da fiyatları aç → | ||||
Satılık ilanlar, son 180 gün. Aynı ilan bir kez sayılır, uç değerler ayıklanır. Veri tarihi 16 Ekim 2026.
Meram mahallelerinde izlenen ilanlar
| Mahalle | Nüfus | Arsa ilanı | Daire ilanı | Medyan ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Havzan | 20.041 | yetersiz | 9 | •••••• |
| Alavardı | 18.445 | 4 | 8 | •••••• |
| Gödene | 17.101 | 92 | 18 | •••••• |
| Alakova | 16.728 | 45 | 25 | •••••• |
| Aşkan | 15.096 | 6 | yetersiz | •••••• |
| Yenişehir | 14.774 | 5 | 4 | •••••• |
| Bahçeşehir | 14.192 | 28 | 12 | •••••• |
| Kovanağzı | 12.095 | 11 | 9 | •••••• |
| Yaylapınar | 12.088 | 25 | 16 | •••••• |
| Uluırmak | 11.756 | yetersiz | 11 | •••••• |
Son 180 günde izlenen ilan sayısı. Arsa sütunu konut, villa, ticari imarlı ve sınıfı belirtilmemiş arsaları birleştirir; tarla ve bağ bahçe dahil değildir. Mahalle medyanları Radar'da. Nüfus: TÜİK ADNKS.
Meram ilçesinde inşaat, satış ve nüfus
- Yapı ruhsatı 2025
- 2.272.213 m²
- Konya ilinde 31 ilçe içinde 3.
- Ruhsatta konut payı
- %82,5
- son üç yıl, alan ağırlıklı
- Konut satışı, 12 ay
- 7.609
- önceki 12 aya göre %22,5 artış
- Tapu devri 2025
- 5.214
- önceki yıla göre %48,1 düşüş
- Nüfus 2025
- 349.685
- 2020-2025 yıllık %0,3 artış
- Medyan yaş
- 32,8
- 973 ilçe içinde 782. en yüksek
Yapı ruhsatı ve konut satışı: TÜİK. Tapu devri: TKGM. Nüfus ve yaş: TÜİK ADNKS.
Meram ilçesinde son plan kararları
Parseliniz bu kararların kapsadığı alandaysa yapılaşma koşullarınız değişmiş olabilir.
- Konya İli, Meram İlçesi, Yaka Mahallesi, 48311 ada 3 Parselin Güneyinde Bulunan Tescil Harici Alan ve Çevresine ilişkin 1/1000 Ölçekli uygulama imar planı değişikliğiMeclis kararı · 19 Ağustos 2026
- Konya İli Meram İlçesi Karadiğin Mahallesi 146 ada 31, 32, 33, 34 ve 78 sayılı parsellere Ait 1/5000 Ölçekli nazım imar planı değişikliğiMeclis kararı · 8 Temmuz 2026
- Konya İli Meram İlçesi Bahçeşehir Mahallesi 40626 ada 1 parsel ve Çevresine ilişkin 1/1000 Ölçekli uygulama imar planı değişikliğiMeclis kararı · 6 Temmuz 2026
- Meram İlçesi Erenkaya Mahallesi 102 ada 189, 192 ve 193 nolu parsellere ilişkin 1/1000 Ölçekli uygulama imar planıMeclis kararı · 30 Haziran 2026
Belediye meclis kararları, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı askı duyuruları, Resmî Gazete.
Meram ilçesinde son askı ilanları
1Bu ilanların bir aylık askı süresi dolmuş olabilir. Plan kesinleştiyse parselinizin yapılaşma koşulları değişmiştir.
- Konya İli, Konya İli, Meram İlçesi, Köyceğiz-Durunday (Selam) Mahallesi Muhtelif Parsellerde…Köyceğiz-Durunday (Selam) · 6 Temmuz 2026 · ÇŞB İl Müdürlüğü
Meram ilçesinde satıştaki taşınmazlar
4İcra ve ortaklığın giderilmesi (izale-i şüyu) satışları. Muhammen bedel, ihaleye esas kıymet takdiridir.
- İcraAlavardı, 15416/43.857.340 ₺ · ihale 19 Ekim 2026 · ilan.gov.tr
- İzale-i şüyuHatunsaray, 509/106.800.000 ₺ · ihale 20 Ekim 2026 · ilan.gov.tr
- İzale-i şüyuÇarıklar, 30191/125.000.000 ₺ · ihale 23 Ekim 2026 · ilan.gov.tr
- İcraGazanfer, 22706/181.900.000 ₺ · ihale 26 Ekim 2026 · ilan.gov.tr
Meram ilçesini sürekli izlemek ister misiniz?
Radar Konya genelindeki plan askılarını, belediye meclis kararlarını ve satış ilanlarını günlük tarar. Bölge, mahalle ve parsel düzeyinde analiz çıkarır: gelişim aksları, yapılaşma açığı, emsal fiyat hareketi.
Radar'da aç →Meram ilçesindeki parselinizin ada ve parsel numarasını girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri onaylı imar planından okunur, taban alanı, toplam inşaat alanı ve kat adedi hesaplanır.
Meram Parsel Sorgula →Sıkça Sorulan Sorular
Meram ilçesinde arsa m² fiyatı ne kadar?
Arsa fiyatı imar sınıfına göre ayrışır. Meram ilçesinde son 180 günde izlenen ilanlar: 124 konut imarlı arsa, 22 villa imarlı arsa, 6 ticari imarlı arsa, 1.011 arsa (imar sınıfı belirtilmemiş), 264 tarla, 145 bağ ve bahçe. Arsa ilan medyanına göre Konya ilindeki 31 ilçe içinde pahalıdan ucuza 4. sırada. Her sınıfın alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek ₺/m² değerleri ile en yakın emsaller ArkiFit Radar'da yer alır. Veri tarihi 16 Ekim 2026.
Meram ilçesinde ne kadar inşaat ruhsatı veriliyor?
TÜİK yapı izin istatistiklerine göre 2025 yılında Konya Meram ilçesinde 2.272.213 m² yapı ruhsatı verildi. Son üç yılın ruhsat alanının %82,5 kadarı konut.
Meram ilçesinde imar planı değişikliği var mı?
Son bir yılda Meram ilçesi için 5 imar planı kararı ve askı ilanı kayda geçti. Parseliniz bu planların sınırı içindeyse yapılaşma koşullarınız değişmiş olabilir; güncel durumu ada parsel sorgusuyla kontrol edin.
Meram imar durumu nasıl sorgulanır?
ArkiFit'te ada-parsel bilgisini girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; Meram için onaylı imar planından TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri otomatik gelir. Ruhsat başvurusunda belediyeden alacağınız resmî belge esastır.
Meram sınırlarında arsama kaç kat, kaç m² bina yapabilirim?
Bu, parselinizin imar planındaki TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafelerine bağlıdır. ArkiFit bu değerlerden taban alanını, toplam inşaat alanını, kat adedini, bağımsız bölüm ve otopark ihtiyacını deterministik motorlarla hesaplar; sonuç ön fizibilite niteliğindedir.
Sorgu sonucu resmî imar durumu belgesi yerine geçer mi?
Hayır. Tüm çıktılar bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Ruhsat ve kesin proje kararları için Meram Belediyesi'nden alınacak resmî imar durum belgesi ve onaylı plan esastır.
Meram mahalleleri
Mahalle sayfasında o mahallenin arsa ve daire m² fiyatları, nüfusu ve imar sorgusunun nasıl işlediği yer alır.
Konya ilçeleri
İlgili rehberler
Tüm çıktılar bilgi amaçlıdır, yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin sonuç için onaylı proje ve güncel mevzuat esastır.