Merkez İmar Durumu Sorgulama
Merkez ilçesinde son 180 günde 789 arsa ve arazi, 141 konut ve iş yeri ilanı izlendi; arsa ilan medyanında Bolu ilindeki 9 ilçe içinde pahalıdan ucuza 2. sırada. 2025 yılında 534.283 m² yapı ruhsatı verildi; Bolu ilindeki 9 ilçe içinde 1. sırada. Temmuz 2026 itibarıyla son 12 ayda 5.107 konut satıldı; önceki 12 aya göre %5,1 düşüş. 2025 yılında 4.061 tapu devri gerçekleşti; önceki yıla göre %14,4 artış. Nüfus 222.589, Bolu ilindeki 9 ilçe içinde 1. sırada; medyan yaş 35,8.
Merkez ilçesinde arsa ve konut m² fiyatları
Arsa değeri imar sınıfına göre ayrışır; konut imarlı parsel ile tarla aynı ilçede farklı fiyat rejimindedir. Radar her sınıfı ayrı ölçer. Arsa ilan medyanında Merkez, Bolu ilindeki 9 ilçe içinde pahalıdan ucuza 2. sırada. Daire ilan medyanında 1. sırada.
| İmar sınıfı | İzlenen ilan | Alt çeyrek ₺/m² | Medyan ₺/m² | Üst çeyrek ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Konut imarlı arsa | 20 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Villa imarlı arsa | 12 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Arsa (imar sınıfı belirtilmemiş) | 699 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Tarla | 53 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Bağ ve bahçe | 5 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Daire | 129 | •••••• | •••••• | •••••• |
| Villa ve müstakil ev | 5 | •••••• | •••••• | •••••• |
| İş yeri | 7 | •••••• | •••••• | •••••• |
Merkez ilçesinin ₺/m² değerleri ArkiFit Radar'da. İmar sınıfına göre alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek; parselinize en yakın emsaller mesafesiyle; fiyatın altında kalan ilanlar. Radar'da fiyatları aç → | ||||
Satılık ilanlar, son 180 gün. Aynı ilan bir kez sayılır, uç değerler ayıklanır. Veri tarihi 17 Ekim 2026.
Merkez mahallelerinde izlenen ilanlar
| Mahalle | Nüfus | Arsa ilanı | Daire ilanı | Medyan ₺/m² |
|---|---|---|---|---|
| Sağlık | 26.305 | 12 | 10 | •••••• |
| Borazanlar | 12.482 | yetersiz | 5 | •••••• |
| Kültür | 11.713 | yetersiz | 4 | •••••• |
| Sümer | 9.931 | yetersiz | 7 | •••••• |
| Beşkavaklar | 9.105 | yetersiz | 4 | •••••• |
| Çıkınlar | 7.699 | 17 | 3 | •••••• |
| Kılıçarslan | 7.311 | 4 | 5 | •••••• |
| Tabaklar | 7.069 | 5 | 6 | •••••• |
| Alpağut | 6.477 | 5 | 5 | •••••• |
| Karamanlı | 5.758 | yetersiz | 5 | •••••• |
Son 180 günde izlenen ilan sayısı. Arsa sütunu konut, villa, ticari imarlı ve sınıfı belirtilmemiş arsaları birleştirir; tarla ve bağ bahçe dahil değildir. Mahalle medyanları Radar'da. Nüfus: TÜİK ADNKS.
Merkez ilçesinde inşaat, satış ve nüfus
- Yapı ruhsatı 2025
- 534.283 m²
- Bolu ilinde 9 ilçe içinde 1.
- Ruhsatta konut payı
- %80,5
- son üç yıl, alan ağırlıklı
- Konut satışı, 12 ay
- 5.107
- önceki 12 aya göre %5,1 düşüş
- Tapu devri 2025
- 4.061
- önceki yıla göre %14,4 artış
- Nüfus 2025
- 222.589
- 2020-2025 yıllık %0,9 artış
- Medyan yaş
- 35,8
- 973 ilçe içinde 689. en yüksek
Yapı ruhsatı ve konut satışı: TÜİK. Tapu devri: TKGM. Nüfus ve yaş: TÜİK ADNKS.
Merkez ilçesinde satıştaki taşınmazlar
4İcra ve ortaklığın giderilmesi (izale-i şüyu) satışları. Muhammen bedel, ihaleye esas kıymet takdiridir.
- İcraAlpağut, 2592/268.492.000 ₺ · ihale 19 Ekim 2026 · ilan.gov.tr
- İcraAlpağutbey, 501/211.800.000 ₺ · ihale 20 Ekim 2026 · ilan.gov.tr
- İzale-i şüyuYukarısoku, 3691/17.905.480 ₺ · ihale 27 Ekim 2026 · ilan.gov.tr
- İcraKaramanlı, 2013/39.000.000 ₺ · ihale 28 Ekim 2026 · ilan.gov.tr
Merkez ilçesini sürekli izlemek ister misiniz?
Radar Bolu genelindeki plan askılarını, belediye meclis kararlarını ve satış ilanlarını günlük tarar. Bölge, mahalle ve parsel düzeyinde analiz çıkarır: gelişim aksları, yapılaşma açığı, emsal fiyat hareketi.
Radar'da aç →Merkez ilçesindeki parselinizin ada ve parsel numarasını girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri onaylı imar planından okunur, taban alanı, toplam inşaat alanı ve kat adedi hesaplanır.
Merkez Parsel Sorgula →Sıkça Sorulan Sorular
Merkez ilçesinde arsa m² fiyatı ne kadar?
Arsa fiyatı imar sınıfına göre ayrışır. Merkez ilçesinde son 180 günde izlenen ilanlar: 20 konut imarlı arsa, 12 villa imarlı arsa, 699 arsa (imar sınıfı belirtilmemiş), 53 tarla, 5 bağ ve bahçe. Arsa ilan medyanına göre Bolu ilindeki 9 ilçe içinde pahalıdan ucuza 2. sırada. Her sınıfın alt çeyrek, medyan ve üst çeyrek ₺/m² değerleri ile en yakın emsaller ArkiFit Radar'da yer alır. Veri tarihi 17 Ekim 2026.
Merkez ilçesinde ne kadar inşaat ruhsatı veriliyor?
TÜİK yapı izin istatistiklerine göre 2025 yılında Bolu Merkez ilçesinde 534.283 m² yapı ruhsatı verildi. Son üç yılın ruhsat alanının %80,5 kadarı konut.
Merkez imar durumu nasıl sorgulanır?
ArkiFit'te ada-parsel bilgisini girin. Parsel TKGM kaydından bulunur; Merkez için onaylı imar planından TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafeleri otomatik gelir. Ruhsat başvurusunda belediyeden alacağınız resmî belge esastır.
Merkez sınırlarında arsama kaç kat, kaç m² bina yapabilirim?
Bu, parselinizin imar planındaki TAKS, KAKS/Emsal, Hmax ve çekme mesafelerine bağlıdır. ArkiFit bu değerlerden taban alanını, toplam inşaat alanını, kat adedini, bağımsız bölüm ve otopark ihtiyacını deterministik motorlarla hesaplar; sonuç ön fizibilite niteliğindedir.
Sorgu sonucu resmî imar durumu belgesi yerine geçer mi?
Hayır. Tüm çıktılar bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Ruhsat ve kesin proje kararları için Merkez Belediyesi'nden alınacak resmî imar durum belgesi ve onaylı plan esastır.
Merkez mahalleleri
Mahalle sayfasında o mahallenin arsa ve daire m² fiyatları, nüfusu ve imar sorgusunun nasıl işlediği yer alır.
Bolu ilçeleri
İlgili rehberler
Tüm çıktılar bilgi amaçlıdır, yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin sonuç için onaylı proje ve güncel mevzuat esastır.